Rannu oreli remont.

12. mai 2013 - Olev Kents


Rannu kiriku oreli on ehitanud 1906a. wennaksed Kriisad. Orelil on 11 helisevat registrit ja kaks manuaali. Orel on pneumaatiline traktuur.
Orel on väga sodine ja sealt puudub palju vilesid. Samuti ei tööta korralikult pneumaatiline traktuur. Orelile pole kunagi paigaldatud ventilaatorit, seda peab kirikumees mängu ajal tallama.
Kuna kogudusel pole kogu remondiks kuluvat raha alustasime osade kaupa. 
Esimese tööna puhastasime ja remontisime olemas olevad oreli puitviled.

Rannu orelis on kokku 4 puitregistrit, 2 esimeses manuaalis ja 2 pedaalis. Lisaks on väga paljude registrite alumised (suuremad) viled valmistatud puidust mis on odavam. Ühtekokku on puidust üle 200 vile. Kõige pikem neist on ligikaudu 5 m pikk, kõige lühem veidi alla 10 cm. Orelis on kasutatud palju teiste orelite vilematerjali. Tundub, et Gedackt 8' ja Bordun 16' viled pärinevad enne praegust orelit rannus olnud pillist, samuti on kasutatud muudes konstruktsioonides osi vanast orelist. Orelis on ka veel teiste orelimeistrite puitvilesid, mis on kas tellitud või saadud lammutatud instrumentidest.

Tundub, et pilli pole peale valmimist puhastatud kuna leidsime ühest vilest 1904 aasta ajalehe, mille tõttu see vile ei mänginud. Viledest on tulnud välja ka mitmeid lindude skelette. Kõik puitviled on puhastatud ja remonditud.  Ühtekokku oli vaja suuremaid või väiksemaid remonte teha umbes 45% vilede juures.

Hetkel on käsil uute traktuurilõõtsakeste valmistamine.

Huvi pakuvad ka vana oreli osad mida on kohati kasutatud.

Pildil näha vana vilepõhi millel vileavad ainult diskandis, seega peaks tegu olema sooleregistriga. Kuna vilepesad on puuvile omad, ei ole välistatud, et tegu on keelregistriga.


Lisa fotosid saab näha aadressil:

https://skydrive.live.com/redir?resid=30F22F0C38938903!3033

Kommentaarid: 0
Email again:

Lisa kommentaar:

Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: